Sprostredkovatelia, agentúry a spol.: Ako na nás zarábajú?


Každý, kto už pracoval, pracuje, či sa pohrával s myšlienkou pracovať v Nemecku, určite narazil na niekoľko možností ako si nájsť zamestnanie: agentúra, osloviť priamo firmy, inzeráty, alebo to mám skúsiť cez sprostredkovateľa? Každá možnosť je špecifická, nie vždy je však jasné, čo má aké výhody a vlastne v čom je pre zamestnanca rozdiel. Naším cieľom teraz nie je vychvaľovať agentúry len preto, že aj my sme agentúra, ale objektívne predstaviť možnosti, ktoré máte, aby Ste si mohli vybrať tú najlepšiu pre Vás. Pre viac informácií čítajte ďalej.

Agentúry

Veľmi dôležitým prvkom na nemeckom trhu práce sú tzv. Zeitarbeitsfirmen, my ich nazývajme agentúrami. Sú to firmy, ktoré poskytujú personálne služby iným spoločnostiam. Čo to v praxi znamená:

Mám maliarsku firmu, v ktorej mám desať zamestnancov – maliarov. V lete a na jeseň mám veľa zákaziek, ktoré nestíhajú moji zamestnanci pokryť. Potrebujem teda na pár mesiacov posilu a preto oslovím agentúru. Tá mi nájde kvalifikovaných maliarov, sama ich zamestná, vybaví im ubytovanie a vyšle ich ku mne do firmy. Okrem toho sa stará o vybavenie ich poistenia, detských prídavkov, výplaty. Sú teda plnohodnotnými zamestnancami agentúry. Keď v zime počet zákaziek klesne a ja už posilu nepotrebujem, odhlásim ich a agentúra im nájde zamestnanie v inej firme alebo s nimi bude musieť rozviazať zmluvu. Tomuto procesu sa hovorí Arbeitnehmerüberlassung, teda postúpenie zamestnancov. Za to, že agentúra vezme starostlivosť o zamestnanca na seba, jej musím samozrejme zaplatiť. Pracovník dostane 10€ na hodinu, ale agentúra má ešte svoju maržu, ktorá sa priráta k hodinovej mzde, z toho financuje svoje náklady za administratívnych zamestnancov. Pracovník teda za sprostredkovanie práce neplatí nič.


Sprostredkovatelia

Inak je to v prípade sprostredkovateľov. Títo majú kontakty na firmy, ktoré hľadajú zamestnancov a keď majú vhodných kandidátov, pošlú ich životopis firme. Táto firma s nimi potom uzavrie zmluvu, teda sú riadnymi zamestnancami, nie agentúrnymi. Sprostredkovatelia si účtujú províziu od tejto firmy za to, že im našli zamestnanca, ale niektorí sprostredkovatelia žiadajú províziu aj od zamestnanca samotného.


Tretia možnosť, priamo osloviť firmu, znie ako najlepšie riešenie. Nikto sa na Vás neobohatí a informácie máte z prvej ruky. Problém je v tom, že v cudzej krajine firmy nepoznáte a jednoducho neviete, komu máte zavolať či napísať. Okrem toho firmy samotné často ani nechcú zamestnávať pracovníkov priamo, pretože nevedia, na ako dlho ich budú potrebovať a preto radšej vezmú človeka cez agentúru, hoci pre nich bude drahší.

V princípe je teda dobré vyskúšať všetky Vaše možnosti, treba sa ale vopred informovať o tom, čo je zač ten, kto Vám vybavuje prácu, či Vás to bude niečo stáť a koho zamestnancom potom budete.

Ak sa Vám článok zdal užitočný, budeme radi, ak ho pošlete svojim známym. V prípade, že máte k danej téme ďalšie otázky, radi pomôžeme. Napíšte nám na info@sirius-passau.de.

#agentúra #sprostredkovateľ #zeitarbeit #vysvetlivky #informácie

54 megtekintés

+49 851 204 26 800

  • Facebook Social Icon

© 2020 Sirius Dienstleistungen GmbH